وبلاگ هنری : دكوراسيون - لوازم تزئيني و گاهی هم مطالب تاریخی     

 

 

 

 

 

 

  طریقه ساخت شمع قالبی ساده
 

طریقه ساخت شمع قالبی ساده

وسایل مورد نیاز :

- پارافین

- رنگ مخصوص شمع

- فتیله

- قالب در اشکال مختلف ( یک تکه یا دو تکه )

طریقه ساخت شمع :

در ابتداي كار فتيله را آماده ميكنيم به اين صورت كه فتيله را در داخل پارافين جامد معمولي وارد كرده و به صورت عمودي به جايي آويزان كنيد تا خشك شود و در زمان ساخت شمع آماده باشد.

پس از آن قالب شمع را بوسيله روغن مايع كاملا چرب كرده (البته در حد متعادل كه فقط قالب چرب شود و روغن در ته آن جمع نشود) و آماده مي گذاريم.

براي آب كردن قطعاتي از پارافين بايد از روش بن ماري استفاده كنيم. به اين صورت كه درون ظرفي آب ريخته و ظرف ديگري بالاي آن قرار داده بصورتي كه ظرف دوم بوسيله بخار آب ظرف اول حرارت ببيند.

پارافين جامد را به اين طريق در ظرف دوم آب مي‌كنيم . وقتي كه پارافين كاملا حل شد، مقداري رنگ دلخواه به آن اضافه ميكنيم. توجه كنيد كه پعد از اينكه رنگ را با پارافين مخلوط كرديد خيلي روي حرارت نگه نداريد چون رنگ كه بصورت پودر ميباشد اگر کاملا در پارافین حل نشده باشد در ته ظرف حالت سوخته پيدا ميكند.

فتيله آماده شده را از قالب رد كرده و انتهاي آن را بوسيله  مقداري خمير (مثل خمير گل چيني) به قالب متصل ميكنيم بطوري كه كاملا سوراخ مخصوص فتيله گرفته شود.

حال قالب را از پارافين آب شده پر ميكنيم. براي سرعت بخشيدن به فرايند جامد شدن شمع ميتوانيد قالب را براي چند دقيقه در يخچال قراردهيد. قالب را فورا درون فريزر نگذاريد چون باعث ميشود كه شمع شما ترك بخورد. بعد از سفت شدن شمع با جدا كردن خمير و آزاد شدن فتيله به راحتي ميتوان شمع را از قالب بيرون آورد.

در صورتي كه شمع از قالب جدا نشد ، قالب را به مدت 15 دقيقه در فريزر قراردهيد يا به مقدار كمي آب داغ به روي قالب بريزيد تا شمع از قالب جدا شود.

عموما بعد از سرد شدن پارافين در قالب، سطح پارافين كمي پايين ميرود. براي حل اين مشكل بايد از همان پارافين قبلي دوباره گرم كرده و سطح مزبور را پر كنيم.

..................................................................

اینم عکس چند تا شمع قالبی جامد معمولی

 |+| نوشته شده توسط آزاده در یکشنبه ۱۳۸۶/۰۸/۲۷  |

 

بالا بالای صفحه